YAĞ ENJEKSİYONU NEDİR?

Yağ enjeksiyonu, yaşlanma etkisini azaltmak ve cilde gençlik kazandırma amacıyla, yüz bölgesinde oluşan çökme ve hacim kaybı için uygulanan ve hem yüz gençleştirme hem de volüm kazandırma amacıyla uygulanan cerrahi işlemlerden biridir.
Yaşlanma, kilo alıp verme süreçleri, doku kaybı ile giden bazı hastalıklar, stresli yaşam koşulları, beslenme bozuklukları ve çevresel faktörler kişiler üzerinde yüz ve vücut bölgesinde, ciltte sarkıklıklara, kırışıklıklara ve dokularda hacim kaybına yol açabilmektedir. Sağlıklı beslenme, düzenli spor ve kişisel bakıma önem verme ile bu süreçler kişilerin genetik özelliklerine bağlı olarak yavaşlatılabiliyor. Ancak her bireyde bu mümkün olmayabilir.

YAĞ ENJEKSİYONU NASIL YAPILIR?

Göbek, kalça ya da uyluk bölgesinden alınan yağ dokusu hazırlanarak ihtiyaca göre; yüzün çeşitli bölgelerine enjekte edilebilir ve böylece hacim kazandırılabilir ayrıca kök hücreden zengin yağ greftler hazırlanarak yüz gençleştirmede de kullanılabilir.

Kişinin kendisinden alınan bir greft olması ve tekrarlanabilir olması ve tekrarlayan seanslarla kalıcı olabilmesi nedeniyle avantajlı bir uygulamadır.
Yağ enjeksiyonu çoğunlukla lokal anestezi altında yapılmakla beraber bazı hastalarda genel anestezi altında da yapılmaktadir. İşlem ortalama 1- 1.5 saat sürmektedir. Lokal anestezi altında yapıldığında işlem sonrasında hasta yarım saat dinlendikten sonra evine ya da işine dönebilmektedir. Genel anestezi altında yapılması durumunda ise çoğunlukla 4-6 saat sonra hasta evine gönderilmektedir.

Yağ enjeksiyonu özellikle hangi bölgelere uygulanmaktadır?

Yağ enjeksiyonu son zamanlarda estetik uygulamalarda çok sıklıkla tercih edilir olmuştur. Özellikle yüz gençleştirmede çok kullanmaktayım. Yüz germe hastalarımda çoğu zaman orta yüz bölgesini yani elmacık kemiklerinin olduğu bölgeleri yağ enjeksiyonlarıyla dolduruyorum. Böylece ciltteki sarkmalar giderken aynı zamanda dolgunluk da sağlanmış oluyor. Bununla beraber çok daha küçük müdahale isteyen hastalarımda özellikle sadece yağ enjeksiyonuyla mükemmel sonuçlar almak mümkün oluyor. İşlem lokal anesteziyle uygulandığı taktirde hasta yarım saat sonra evine gidebiliyor. Yağ enjeksiyonu sadece dolgunluk vermekle kalmıyor. Aynı zamanda içerdiği kök hücreler sayesinde cildin canlılığında ve güzelliğinde de belirgin olarak artış sağlıyor. Elmacık kemikleriyle beraber alın bölgesine de uygulanan enjeksiyonlarla totale yakın bir yüz gençleştirme sağlamak mümkün olabiliyor. Orta yüz bölgesi geride olan bazı hastalarda bu bölgeye üst dudakları da içerecek şekilde yapılan uygulamalarda özellikle profil görüntülerinde belirgin düzelme sağlamak mümküm olmaktadır