Kepçe Kulak (Otopilasti)

Kepçe Kulak (Otopilasti)

Kepçe kulak deformitesi etkilenmiş bir hasta için önemli bir ilgi odağıdır. Kepçe kulak onarımı psikolojik ve sosyolojik olarak değerlendirilmiş. Çocuklarda ameliyat sonrası 12 ayda %90’ında iyi yönde gelişme olduğu bulunmuştur. Bu hastaların operasyon öncesi sosyal olarak izole psikolojik olarak okuş çağı oncesi ile 4 yaş arasındadır. 4 yaşındaki bir çocuğun kulağı erişkin kulağının %85’ne eriştiği için 4 yaş sonrası operasyon önerilmektedir.

Normal bir kulak kıvrımlı bir kartilaj ve ince bir deriden oluşur. Bu kıvrımlı konturlarındeğişikllikleri her kulakda mevcuttur ancak temel komponentleri benzerdir.

Normal görünümlü bir kulağın helikal kenarının arkakasındaki kemik çıkıntıdan 16-21 mm uzaktadır. Bu mesafenin artması kepçe kulak olarak isimlendirilir. Önemli varyasyonlar olmasına rağmen normal bir kulak ortalama 6.5 cm uzunluğunda ve 3.5 cm genişliğindedir. Yerçekimi nedeniyle yumuşak doku örtüsünde ve kulak memesinde sarkma olduğundan kulak yaşla değişmektedir. Kulak araksındaki açı yaklaşık 30 derecedir.

Kepçe kulak oluşumında katkıda bulunan major defektler; antiheliks kıvrımın yetersizliğinden kaynaklanır. Bu deformite sıklıkla skafada düzleşmeye, kulağın üst kısmının eksternal rotasyona ve kulak arkası açının artmasına neden olur. Antihelikal kıvrım iyi gelişmiş olsa bile, konkanın genişlmiş olması kepçe kulak deformitesinin oluşmasına neden olur. Her iki sebep aynı anda da olabilir ve deformitenin başarılı bir şekilde onarımı için bunların da farkına varıp düzeltilmesi gerekir.

Operasyona karar verilirken kulak burun boğaz uzmanı beraberinde olabilecek başka sorunları değerlendirir. Bazen orta kulak ve dış kulak yolunda da ek anomaliler olabilir. Kulak 20 mm den fazla kalkmışsa ve kafatası ile olan açısı 35 dereceden fazlaysa operasyon önerilir.

Ameliyat teknikleri çok farklıdır. Kıkırdak çıkartmadan, sadece katlayarak operasyon yaıyoruz. Böylece çok iyi ve uzun süreli cerrahi sonuçlara ulaşmaktayız.

Operasyon genel anestezi altında yapılmakta, ameliyat sonrasında kulak çevresine 1 hafta bandaj uygulanmaktadır. 1 ay kadar travmaya yol açabilecek egzersiz ve faaliyetlerden uzak durulmalıdır.

Bu tedavi hakkında merak ettiklerinizi Opr. Dr. İlker YİĞİT'e sormak için tıklayınız

Comments are closed.