Allerjik Nezlenin Tedavisi Farabi’de Rhınolıght’la Yapılıyor

Bahar aylarında başlayıp sonbahara kadar süren hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırık, halsizlik ve tekrarlayan öksürük olarak kendini gösteren allerjik rinit (nezle), yeni bir yöntem olan ve ülkemizde sayılı merkezde uygulanan Rhinolight (fototerapi) İle kâbus olmaktan çıkıyor.

Özel Konya Farabi Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. İlker Yiğit tarafından gerçekleştirilen işlemde önce hastanın şikâyetleri dinleniyor. Doktorun muayenesi sonucunda tanı konuluyor. Eğer alerjik Rinit (nezle) teşhisi konulduysa neye alerjiniz olduğunun testi yapılıyor. Burun içine verilen yüksek yoğunluklu ışıkla hastalığınıza neden olan alerjenler yok ediliyor. Acı ve ağrının hissedilmediği bu yöntem sadece birkaç dakika sürüyor ve yıl boyunca bu dertten kurtulma şansına sahip olunuyor.

Aşı Son Seçenek

Bahar alerjisi olarak da bilinen bu rahatsızlığı olan kişilerin sabahları kalktığında üst üste hapşırık, burun akıntısı, halsizlik şikâyetiyle polikliniğe başvurduklarını anlatan KBB Uzmanı Op. Dr. İlker Yiğit, “Önce bu tip hastalara ağızdan alınan haplar veya buruna sıkılan spreyler gibi ilaç tedavisi öneriyoruz. İlaç tedavisiyle bu hastaların büyük çoğunluğu rahatlar. Eğer bu ilaçlarla da çözüm bulunamamışsa devreye uygun haftalarda aşı tedavisi girer. Ancak aşı tedavisinin pahalı, 5 yıl boyunca sürmesi ve oluşabilecek risk nedeni yüzünden son seçenek olarak öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Başarısı Kanıtlandı

Her türlü tedaviye rağmen şikâyetleri devam eden hastalardan acısız ve ağrısız Rhinolight (Fototerapi) adı verilen tedavi sayesinde yüz güldürücü sonuç aldıklarını söyleyen Farabi Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. İlker Yiğit, “İşlem öncesi hiçbir şekilde aneztezi ve uyuşturucu madde kullanılmıyor. Buruna yüksek yoğunluklu birkaç dakikalık seanslar halinde ışık veriliyor. Herhangi bir acı veya ağrı hissedilmiyor. Bir ya da iki tedavi sonra hastalar üzerinde olumlu etkilerini gözlemliyoruz. Dokuda herhangi bir kalıcı hasar oluşmadığından uzun dönem kullanılabiliyor. Özellikle alerjik riniti olan bütün hastalarda uygulandığı gibi bazı hasta gruplarında da tercih ediyoruz” dedi.

Share:

Leave comment